دادگاهی كه برای یك زن مسیحی حكم اعدام درخواست كرد !

.دادگاه محلی این زن 45 ساله را که مادر پنج فرزند است، به جرم بدگویی به محمد، پیامبر مسلمانان، به مرگ محکوم کرده است، علیرغم مخالفتها گروه‌های مذهبی بر اجرای حکم پافشاری دارند.

به گزارش ' محبت نیوز' آژانس خبری مسیحیان فارسی زبان به نقل از BBC.UK، ماجرا حدود هجده ماه پیش وقتی شروع شد که آسیه با زنان مسلمان هم‌روستایی‌اش در مزرعه‌ای در روستای شیخ‌پورا در پنجاب کار می‌کرد که به ‌گفته مقام‌های محلی بر سر آب با هم درگیر شدند.

مقام‌های محلی می‌گویند زنان مسلمان از آسیه آب خواسته بودند اما عده ‌ای از نوشیدن آب از دست آسیه به این دلیل که نوشیدن آب از دست یک غیرمسلمان، نجس است، خودداری کردند.

زنان مسلمان اما شکایت کردند که در جریان این بگو مگو، آسیه به پیامبر اسلام توهین کرده است. ملای مسجد بعد از درگیری، او را برای توبه کردن به مسجد برد.

اما پلیس محلی در این ماجرا دخالت کرد و برای حفاظت از جان آسیه، او را به بازداشتگاه انتقال داد. گروهی علیه این زن تظاهرات کردند.

دادگاه و قانون توهین به مقدسات

چندی بعد دادگاهی برگزار شد و بر اساس قانون مجازات 'اهانت به مقدسات'، آسیه تکفیر و به مرگ محکوم شد.

این حکم اعتراض‌های گسترده جهانی را به دنبال داشت. پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان خواستار رهایی آسیه بی بی از زندان شد.

سازمان نظارت بر حقوق بشر، خواهان لغو قانون توهین به مقدسات شد که بر اساس آن این زن حکم اعدام گرفته است.

قانون موسوم به 'توهین رسالت' در زمان حکومت ژنرال ضیاءالحق، حاکم نظامی پاکستان در دهه 1980 میلادی بخشی از 'قانون جزایی' پاکستان شد و مورد استفاده قرار گرفت. بسیاری باور دارند که به ابزاری برای سرکوب اقلیت‌های مذهبی در پاکستان بدل شده است.

سه میلیون مسیحی

سه میلیون شهروند پاکستانی، مسیحی اند که حدود پنج درصد جمعیت ۱۷۵میلیونی این کشور را تشکیل می دهند. آنها بارها به تبعیض علیه خود اعتراض کرده اند.

دولت‌های پیشین پاکستان و همچنین دولت فعلی آصف‌علی زرداری برای اعمال تغییرات در این قانون، تلاش کرده اند. اما با مخالفت گروه‌های مذهبی روبرو شده و سعی شان بی‌ثمر مانده است.

رئیس جمهوری پاکستان که صلاحیت صادر کردن حکم عفو خانم بی‌بی را دارد، دستور بازنگری این پرونده را صادر کرده است.

شهباز بهاتی، وزیر امور اقلیت ها در پاکستان که این پرونده را بررسی کرده می‌گوید که او شخصا قانع شده است که آسیه بی گناه است.

اما یک روحانی تندرو در پیشاور که از 'سهل انگاری دولت' خشمگین است، برای قتل این زن مسیحی، شش هزار دلار پاداش تعیین کرده است.

عاشق مسیح، شوهر آسیه و پنج فرزند او حالا از ترس تهدید و خشونت، مخفی شده اند.

علی‌دیان حسن، از سازمان حقوق بشر می‌گوید: 'آسیه خیلی مشکلات را تحمل کرده و دیگر باید از پشت میله‌ها بیرون شود.'

اختلاف برسر سرنوشت یک شهروند مسیحی در پاکستان، این کشور را دو دسته کرده است. سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواهان آزادی 'آسیه بی‌بی' اند که به اتهام اهانت به مقدسات دینی به اعدام محکوم شده، اما گروه‌های مذهبی بر اجرای حکم پافشاری دارند.

  • By mohabatnews.com
  • 1389/09/14